Home |
Search |
Today's Posts |
|
#2
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 09 May 2011 19:29:33 -0400, wrote:
On Mon, 09 May 2011 11:54:28 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 14:48:00 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 13:56:55 -0400, Harryk wrote: John H wrote: Note the fine print: "Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance." So, all Harry has to do is spend $1000 at Giant in 30 days, and within the same 30 days he can save $1 per gallon on gas. So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. Gee, what a math whiz... Just to add to the fun: Every week, I spend the following at Giant on our indoor pets: Petfood $ 30 Clean Litter $ 52 That's $82 a week x 4 weeks = $328. That's 328 of 1000 points. How many cats do you have? I'm guessing he has two? I spend about 1/2 that on food. I buy the litter in bulk and it lasts forever. I was just curious. I have a 100 pound dog and he only eats about $15 a month in food, plus whatever he gets from our meat scraps. I spend more on dog treats. Every good deed gets a "cookie". The up side to that is he is getting a lot more civilized. Not bad for a "3 time loser" at the pound. You must buy the kibble in bulk? |
#3
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 09 May 2011 22:43:58 -0400, wrote:
On Mon, 09 May 2011 19:10:53 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 19:29:33 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 11:54:28 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 14:48:00 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 13:56:55 -0400, Harryk wrote: John H wrote: Note the fine print: "Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance." So, all Harry has to do is spend $1000 at Giant in 30 days, and within the same 30 days he can save $1 per gallon on gas. So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. Gee, what a math whiz... Just to add to the fun: Every week, I spend the following at Giant on our indoor pets: Petfood $ 30 Clean Litter $ 52 That's $82 a week x 4 weeks = $328. That's 328 of 1000 points. How many cats do you have? I'm guessing he has two? I spend about 1/2 that on food. I buy the litter in bulk and it lasts forever. I was just curious. I have a 100 pound dog and he only eats about $15 a month in food, plus whatever he gets from our meat scraps. I spend more on dog treats. Every good deed gets a "cookie". The up side to that is he is getting a lot more civilized. Not bad for a "3 time loser" at the pound. You must buy the kibble in bulk? He seems to do best on Costco "healthy weight" and that is about $18 a 40# bag. I have tried several other brands, including some real "foo foo" stuff the vet is pushing. I watch the intake and output to decide how he is doing. The ingredient list is pretty good too, I posted it here a while ago. Wow.. 40# would last Nicky about a year... well, maybe not that long. |
#4
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
wrote:
On Mon, 09 May 2011 19:10:53 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 19:29:33 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 11:54:28 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 14:48:00 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 13:56:55 -0400, wrote: John H wrote: Note the fine print: "Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance." So, all Harry has to do is spend $1000 at Giant in 30 days, and within the same 30 days he can save $1 per gallon on gas. So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. Gee, what a math whiz... Just to add to the fun: Every week, I spend the following at Giant on our indoor pets: Petfood $ 30 Clean Litter $ 52 That's $82 a week x 4 weeks = $328. That's 328 of 1000 points. How many cats do you have? I'm guessing he has two? I spend about 1/2 that on food. I buy the litter in bulk and it lasts forever. I was just curious. I have a 100 pound dog and he only eats about $15 a month in food, plus whatever he gets from our meat scraps. I spend more on dog treats. Every good deed gets a "cookie". The up side to that is he is getting a lot more civilized. Not bad for a "3 time loser" at the pound. You must buy the kibble in bulk? He seems to do best on Costco "healthy weight" and that is about $18 a 40# bag. I have tried several other brands, including some real "foo foo" stuff the vet is pushing. I watch the intake and output to decide how he is doing. The ingredient list is pretty good too, I posted it here a while ago. My cats won't go near the food the vets sell, especially the Hill's Prescription Diet, wet or dry. Our outdoor friends, the foxes, raccoons, possums, et cetera, all go for Purina Dog Chow, so we buy a couple of big bags of it for them each month. We also give them leftovers. A stand of forest a few miles away was just clearcut by a homebuilder/developer. That means a lot more critters are now homeless, and we'll probably see a few of them, the ones who aren't killed crossing the streets. |
#5
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
wrote:
On Tue, 10 May 2011 06:49:43 -0400, wrote: wrote: On Mon, 09 May 2011 19:10:53 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 19:29:33 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 11:54:28 -0700, wrote: On Mon, 09 May 2011 14:48:00 -0400, wrote: On Mon, 09 May 2011 13:56:55 -0400, wrote: John H wrote: Note the fine print: "Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance." So, all Harry has to do is spend $1000 at Giant in 30 days, and within the same 30 days he can save $1 per gallon on gas. So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. Gee, what a math whiz... Just to add to the fun: Every week, I spend the following at Giant on our indoor pets: Petfood $ 30 Clean Litter $ 52 That's $82 a week x 4 weeks = $328. That's 328 of 1000 points. How many cats do you have? I'm guessing he has two? I spend about 1/2 that on food. I buy the litter in bulk and it lasts forever. I was just curious. I have a 100 pound dog and he only eats about $15 a month in food, plus whatever he gets from our meat scraps. I spend more on dog treats. Every good deed gets a "cookie". The up side to that is he is getting a lot more civilized. Not bad for a "3 time loser" at the pound. You must buy the kibble in bulk? He seems to do best on Costco "healthy weight" and that is about $18 a 40# bag. I have tried several other brands, including some real "foo foo" stuff the vet is pushing. I watch the intake and output to decide how he is doing. The ingredient list is pretty good too, I posted it here a while ago. My cats won't go near the food the vets sell, especially the Hill's Prescription Diet, wet or dry. Our outdoor friends, the foxes, raccoons, possums, et cetera, all go for Purina Dog Chow, so we buy a couple of big bags of it for them each month. We also give them leftovers. A stand of forest a few miles away was just clearcut by a homebuilder/developer. That means a lot more critters are now homeless, and we'll probably see a few of them, the ones who aren't killed crossing the streets. I am not a huge fan of feeding wild animals. It is creating an unnatural environment that hurts them in the end. You will al;so find that you end up with a lot more undesirable critters like rats. Knock on plastic, we so far haven't even seen a mouse on the property. My guess is that it has something to do with all the the predator birds in the area, including hawks*, owls, crows, et cetera. You always see them swooping down on nearby fields, and taking off with something juicy in their beaks. I'm sure the foxes and maybe the possums and raccoons also help keep down the rodent population. * We have one for sure and possibly two nests of cooper's hawks in the woods behind the back yard. |
#6
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]() |
#7
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]() |
#8
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
On 5/9/2011 1:41 PM, John H wrote:
Note the fine print: "Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance." So, all Harry has to do is spend $1000 at Giant in 30 days, and within the same 30 days he can save $1 per gallon on gas. So, where's the issue? Surely no one is doubting that Harry and his lovely (in his words) bride spend $1000 on food in 30 days! How it works: For every dollar you spend at Giant, you earn a point on your card. Earn 100 points, save 10¢/gallon on gas. The more you shop, the more you save - you can redeem up to $2.20/gallon in a single fill up. Points Savings 100 10¢/gallon 200 20¢/gallon 300 30¢/gallon ...up to $2.20/gallon! So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. Points are valid for 30 days. Terms and Conditions Fuel savings are limited to 35 gallons of fuel per vehicle per purchase, or limits placed on your payment card by your financial institution, which may be lower. Total discount cannot exceed price per gallon. Limit of 2,200 points may be redeemed with any fill up. Earned points are available for redemption within 24 hours. Offers available at Giant or participating Shell locations. Giant Rewards points earned at participating Giant locations only. Giant Gas Rewards not available in Charlottesville, North Carolina. Only purchases made with your Giant card are eligible. Net purchase excludes alcoholic beverages, tobacco products, pharmacy items, gift cards, milk, Metro passes and any other purchase prohibited by law. Giant Gas Rewards points will expire 30 days from date of issuance. Your date of purchase is day 1. Giant Rewards points available at the time of a gasoline transaction will be redeemed. Visit your participating Giant stores for program details. Offer may be modified or discontinued at any time without notice. Not valid where prohibited by law. All trademarks are property of their respective owners. So, in order to get a $1.00 per gallon discount, you must spend $1000 to earn 1000 points. On first blush a thousand dollars a month for food seems high for a family of two or four. We spend about 400.00 a month for three but that doesn't include eating out. neither one of us is great health and so don't feel too much like cooking. A couple of burgers fries and drinks, at the low end is about 20.00. Steak houses, the cheap ones and the like average about 38.00 for two. Some prime locations are more like 42.00-45.00 for two. A nice steak house or sea food, bugs and Tilipia, is all about they offer, now, is 45.00 plus. Better digs run up to 100.00 for two. It is easy to spend over 100.00 per day and not pig out. Traveling it is almost impossible to eat 3 meals for less than a hundred per day. we're navigating back to beans and taters and whatever we catch or the occasional piece of chicken, or burger, roast, while at home. I bet we spend, while home, well over a thousand a month. We probably don't eat anywhere near as fine as most. It looks like almost no one eats, at home, judging by the crowds, at any food joint you can think about. A couple of deep fryers, a grill and big freezers and you can make several mints. It's all the same wherever you go or whatever you pay. I bet not one of these places could cut up a potato or cook a pot, of beans. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Picture worth a thousand pages.... | General | |||
A Thousand Dollar Gold Today | Cruising | |||
Thousand Dollar Gold today! | Cruising | |||
THERE IS A BETTER LIFE!! MAKE 20$ TO 50$ THOUSAND DOLLARS IN LESS THAN 60 DAYS!!! | General |