Home |
Search |
Today's Posts |
|
#1
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]() "HK" wrote in message ... I don't recall my mother ever serving powdered milk. We did try powdered eggs...once. When a gallon of whole milk climbed up to about 80 cents a gallon, my mother tried to save by using the powdered junk. With three kids in the house, we went through quite a bit of milk. Eisboch |
#2
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
Eisboch wrote:
"HK" wrote in message ... I don't recall my mother ever serving powdered milk. We did try powdered eggs...once. When a gallon of whole milk climbed up to about 80 cents a gallon, my mother tried to save by using the powdered junk. With three kids in the house, we went through quite a bit of milk. Eisboch I was the only kid in the house and not much of a milk drinker, so a quart lasted a week at home. Besides, in those days, in grammar school, a container of milk was served each day, along with two graham crackers, to every kid in public school. Whether they liked it or not. We kids who could pay a few pennies a day for the milk did so, and it was free of charge to kids who couldn't pay. I seem to recall a significant number of foods supplied at cost to the public schools back then through various farm subsidy programs. A complete hot lunch at junior high was only 20 or 25 cents. That included an appetizer of soup, salad or jello, a hot meal with some sort of beef, chicken or fish, two veggies and a dessert. The fish was always served on Fridays, naturally, and typically was fish sticks. Not bad, though. Still, a lot of kids brought their lunch to school. I wouldn't trade growing up then for growing up now. The world I grew up in was much better than the one we have today. Well, except for "Duck and Cover." |
#3
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]() "HK" wrote in message ... Eisboch wrote: "HK" wrote in message ... I don't recall my mother ever serving powdered milk. We did try powdered eggs...once. When a gallon of whole milk climbed up to about 80 cents a gallon, my mother tried to save by using the powdered junk. With three kids in the house, we went through quite a bit of milk. Eisboch I was the only kid in the house and not much of a milk drinker, so a quart lasted a week at home. Besides, in those days, in grammar school, a container of milk was served each day, along with two graham crackers, to every kid in public school. Whether they liked it or not. We kids who could pay a few pennies a day for the milk did so, and it was free of charge to kids who couldn't pay. I seem to recall a significant number of foods supplied at cost to the public schools back then through various farm subsidy programs. A complete hot lunch at junior high was only 20 or 25 cents. That included an appetizer of soup, salad or jello, a hot meal with some sort of beef, chicken or fish, two veggies and a dessert. The fish was always served on Fridays, naturally, and typically was fish sticks. Not bad, though. Still, a lot of kids brought their lunch to school. I wouldn't trade growing up then for growing up now. The world I grew up in was much better than the one we have today. Well, except for "Duck and Cover." I recall costs of school lunches as being about the same. 25 cents for a full meal and 3 cents for an extra milk. Go to a modern high school cafeteria now. It would blow you away. Several choices of hot meals or sandwiches, pizza, salad bars, and, in some towns, a McDonald's. Eisboch |
#4
![]()
posted to rec.boats
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 9 Feb 2009 08:54:57 -0500, "Eisboch"
wrote: "HK" wrote in message ... Eisboch wrote: "HK" wrote in message ... I don't recall my mother ever serving powdered milk. We did try powdered eggs...once. When a gallon of whole milk climbed up to about 80 cents a gallon, my mother tried to save by using the powdered junk. With three kids in the house, we went through quite a bit of milk. Eisboch I was the only kid in the house and not much of a milk drinker, so a quart lasted a week at home. Besides, in those days, in grammar school, a container of milk was served each day, along with two graham crackers, to every kid in public school. Whether they liked it or not. We kids who could pay a few pennies a day for the milk did so, and it was free of charge to kids who couldn't pay. I seem to recall a significant number of foods supplied at cost to the public schools back then through various farm subsidy programs. A complete hot lunch at junior high was only 20 or 25 cents. That included an appetizer of soup, salad or jello, a hot meal with some sort of beef, chicken or fish, two veggies and a dessert. The fish was always served on Fridays, naturally, and typically was fish sticks. Not bad, though. Still, a lot of kids brought their lunch to school. I wouldn't trade growing up then for growing up now. The world I grew up in was much better than the one we have today. Well, except for "Duck and Cover." I recall costs of school lunches as being about the same. 25 cents for a full meal and 3 cents for an extra milk. Go to a modern high school cafeteria now. It would blow you away. Several choices of hot meals or sandwiches, pizza, salad bars, and, in some towns, a McDonald's. Eisboch If I'm there when they take it out of the rotisserie, OK. Costco's has the best rotisserie chicken, and they go through it fast, so it's always fresh. Safeway will sell the stuff that's been under the lamp for six hours. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Sailing Terminology Question | ASA | |||
Chart Terminology narrow shallow channels | General | |||
Catamaran terminology (amma?) | Cruising | |||
Boat Terminology Under Attack | General | |||
Nautical terminology-where to go? | General |