| Home |
| Search |
| Today's Posts |
|
#11
|
|||
|
|||
|
| Finally, I notice in two WM stores here that about 1/3 of the groceries
| don't have unit pricing stickers on the shelves. That's another reason | customers think they're getting a low price. Unless you walk around with a | calculator, it's tricky to compare two jars of salsa, on of which contains | 17.38 oz and the other 32.50 oz. Real grocery stores here have unit pricing | on everything, and it's NOT required by law in this county. Wal-mart does not have an exclusive on that option. Last we were in Houston we visited a high end market (they have a self proclaimed 'three star' restaurant on site). Unit price on any number of various size jars and packages was 'per each' |
| Thread Tools | Search this Thread |
| Display Modes | |
|
|
Similar Threads
|
||||
| Thread | Forum | |||
| Economy Rebounds - Productivity Soars, Jobless Claims Drop | General | |||