Say NO NO NO to Wal-Mart!!!
| Finally, I notice in two WM stores here that about 1/3 of the groceries
| don't have unit pricing stickers on the shelves. That's another reason
| customers think they're getting a low price. Unless you walk around with a
| calculator, it's tricky to compare two jars of salsa, on of which contains
| 17.38 oz and the other 32.50 oz. Real grocery stores here have unit
pricing
| on everything, and it's NOT required by law in this county.
Wal-mart does not have an exclusive on that option. Last we were in
Houston we visited a high end market (they have a self proclaimed 'three
star' restaurant on site). Unit price on any number of various size jars
and packages was 'per each'
|