Boat terminology question
On Mon, 9 Feb 2009 08:54:57 -0500, "Eisboch"
wrote:
"HK" wrote in message
...
Eisboch wrote:
"HK" wrote in message
...
I don't recall my mother ever serving powdered milk. We did try powdered
eggs...once.
When a gallon of whole milk climbed up to about 80 cents a gallon, my
mother tried to save by using the powdered junk. With three kids in the
house, we went through quite a bit of milk.
Eisboch
I was the only kid in the house and not much of a milk drinker, so a quart
lasted a week at home. Besides, in those days, in grammar school, a
container of milk was served each day, along with two graham crackers, to
every kid in public school. Whether they liked it or not. We kids who
could pay a few pennies a day for the milk did so, and it was free of
charge to kids who couldn't pay. I seem to recall a significant number of
foods supplied at cost to the public schools back then through various
farm subsidy programs. A complete hot lunch at junior high was only 20 or
25 cents. That included an appetizer of soup, salad or jello, a hot meal
with some sort of beef, chicken or fish, two veggies and a dessert. The
fish was always served on Fridays, naturally, and typically was fish
sticks. Not bad, though. Still, a lot of kids brought their lunch to
school.
I wouldn't trade growing up then for growing up now. The world I grew up
in was much better than the one we have today. Well, except for "Duck and
Cover."
I recall costs of school lunches as being about the same. 25 cents for a
full meal and 3 cents for an extra milk.
Go to a modern high school cafeteria now. It would blow you away. Several
choices of hot meals or sandwiches, pizza, salad bars, and, in some towns, a
McDonald's.
Eisboch
If I'm there when they take it out of the rotisserie, OK. Costco's has
the best rotisserie chicken, and they go through it fast, so it's
always fresh. Safeway will sell the stuff that's been under the lamp
for six hours.
|