On Thu, 26 May 2005 19:11:05 -0400, "*JimH*" wrote:
~~ snippage ~~
Ouch! Cost/pound is now even higher! LOL.
A couple of years ago when I did a tuna run to the Canyons when I
purchased my first Contender, we caught a keeper weighing in at 111
pounds.
I figured out the cost per pound (fuel, food/beer for crew members and
miscellaneous stuff like bait, new rods and reels and it came out to
something like $63 dollars.
I haven't been since. :)
Later,
Tom
|